Uncategorized @fa
موضوعات داغ

کمبود نیرو و مدیریت ناکارآمد مشکل اصلی اورژانس است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ علی عباسی بگلو، مسئول روابط عمومی نظام پرستاری تهران در گفتگوی تلفنی با برنامه «گفتگوی اجتماعی » در مورد مشکلات اورژانس کشور گفت: اگر ناکارآمدی‌های به وجود آمده اصلاح شود نارسایی‌های اورژانس به چشم نمی‌آید.

وی اظهار داشت: نیروهای اورژانس به دلیل اینکه فرسوده و خسته شده‌اند و نتوانسته‌اند مطالبات خود را دریافت کنند و قوانین حمایتی تصویب شده در مورد آن‌ها بر روی زمین مانده است دچار خستگی و فرسودگی روحی شده‌اند و گاهی بخشی از این نارصایتی‌ها نیز در عملکرد اورژانس به مردم منتقل می‌شود.

عباسی با بیان اینکه شیفت‌های اورژانس ۲۴ ساعته است و در کلان شهری مثل تهران که حجم ماموریت‌ها زیاد است برای کارکنان اورژانس خستگی مفرط ایجاد می‌کند که این امر موجب بروز خطا‌ها و اتفاقاتی می‌شود بیان داشت: افزایش حجم کاری نیروهای اورژانس باعث شده خطاها و اشتباهات اورژانس که نمونه آن را در تزریق اشتباه واکسن به خبرنگاران شاهد بودید، بیشتر شود به طوری که در سال گذشته ۸ نفر از پرسنل اورژانس نیز به دلیل اشتباهات و حوادث فوت کردند.

مسئول روابط عمومی نظام پرستاری تهران تصریح کرد: با شیوع ویروس کرونا نیز حجم ماموریت‌های اورژانس چند برابر شده و به نیروهای اورژانس اعلام شده که علاوه بر شیفت خود باید در بیمارستان‌ها برای تزریق داروهای کرونایی و همچنین تزریق واکسن در مراکز واکسیناسیون نیز حضور یابند.

عباسی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی اورژانس نجات جان بیماران است اظهار داشت: دلیل بسیاری از اعتراض‌ها و نارضایتی‌های اخیر کارکنان اورژانس و پیگیری مطالباتشان این است که قانون در مورد آنها اجرا نمی‌شود.

وی خاطر نشان کرد: انجمن فوریت‌های پزشکی ایران به عنوان نماینده ۲۰ هزار نیروی اورژانس فقط مطالبه اجرای قانون را دارد و خواستار اجرایی شدن قانون ارتقای بهره بروری می‌باشد.

مسئول روابط عمومی نظام پرستاری تهران اظهار داشت: بر اساس قانون ارتقای بهره وری ساعت کار موظفی پرسنل اورژانس در مراکز درمانی بنا به سابقه‌شان از ۱۶ سال به بالا در هفته از ۱ تا ۴ ساعت کاهش می‌یابد.

وی بیان داشت: تعدادی از همکاران اورژانس که پیگیر این مطالبه بودند و به اجباری بودن اضافه شیفت کاری اعتراض داشتند متاسفانه از کار بیکار شده و حکم آماده به خدمت برای آنها زده شده است، در حالی که دیوان عدالت در مورد اجرای این قانون حکم صادر کرده و مسئولین امر بنا به حکم دیوان ملزم به اجرای این قانون هستند.

*** کرونا باعث افزایش تماس‌های اورژانس شده است

در ادامه نیز مهلا پورمحمد، پرستار دیسپیچ اورژانس ۱۱۵ نیز گفت: با شیوع کرونا تعداد تماس‌های اورژانس افزایش یافته و به دلیل محدود بودن ظرفیت اورژانس تعداد افرادی که پشت خط می‌مانند نیز افزایش می‌یابد که این امر موجب نارضایتی مردم می‌شود.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از تماس‌هایی که به اورژانس می‌شود مانند درخواست تزریقات سرم وآمپول، سوالات دارویی، اطلاعات در مورد کرونا و … مربوط به اورژانس نیست و در کنار آمار مزاحمت‌های تلفنی تنها موجب افزایش پشت خطی‌ها اورژانس می‌شود.

پور محمد اظهار داشت: بکار گیری نیروهای اورژانس علاوه بر ساعات موظفی آنها در بیمارستان‌ها و مراکز واکسیناسیون باعث می‌شود که برخی از پایگاه‌ها فاقد آمبولانس و فاقد نیرو شود و این امر نیز موجب می‌شود که نیروهای امداد اورژانس دیرتر به واقعه برسند.

منبع
رادیو گفتگو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا